kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Wiadomości Zmartwychwstańcze

O. PROWINCJAŁ WIESŁAW ŚPIEWAK C.R. Z WIELKANOCNYMI POZDROWIENIAMI:

Gdy się nawiedza Bazylikę Grobu Pańskiego, to można naocznie przekonać się jak blisko siebie są krzyż i zmartwychwstanie.
Pięknej Wielkanocy, co odnawia wiarę, nadzieję, miłość, i rozpala na nowo charyzmat Boży życzę i wiosennie pozdrawiam, choć za oknem krakowskim prawie zima!

KALENDARIUM

MEDIA

Z KRAJU I ZE ŚWIATA:
Papież podczas Mszy Krzyżma o kapłańskim zmęczeniu
Papież na 500-lecie urodzin św. Teresy z Avili
Wielkoczwartkowe Msze Krzyżma w kościołach katedralnych

UZDROWIENIE CHORYCH

---------------------------------------------------------------------------------

KALENDARIUM:

3 kwietnia: 158. rocznica przekazania Zgromadzeniu przez papieża Piusa IX Sanktuarium na Mentorelli.
4 kwietnia:
Wielka Sobota – Odpust kaplicy p.w. Zstąpienia Chrystusa do Otchłani na Prądniku Korzkiewskim.
5 kwietnia:
Wielkanoc – „Imieniny” Zgromadzenia.
5 kwietnia: Wielkanoc – Odpust parafialny ipso die w Gdańsku, Kościerzynie, Krakowie-Wola Duchacka, Peskarze, Poznaniu-Wilda, tudzież w Krakowie-Łobzowska (kościół rektoralny).
6 kwietnia:
Poniedziałek Wielkanocny – dzień dziękczynienia za Zgromadzenie.
12 kwietnia:
Odpust na Wzgórzu Miłosierdzia w Stryszawie.


MEDIA:

W Wielki Czwartek, 2 kwietnia, wspominając 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, na kanale regionalnym TVP Kraków, został wyemitowany reportaż o Mentorelli. Oto link:
http://krakow.tvp.pl/19512308/2-iv-2015


Z KRAJU I ZE ŚWIATA:

Papież podczas Mszy Krzyżma o kapłańskim zmęczeniu
O sztuce kapłańskiego zmęczenia mówił Papież podczas Mszy Krzyżma z poświęceniem olejów używanych w czasie udzielania sakramentów. Tradycyjnie Franciszek koncelebrował liturgię z księżmi pracującymi bądź studiującymi w diecezji rzymskiej. Stąd przede wszystkim do nich była skierowana papieska homilia. Nawiązując do sakramentalnego namaszczania wiernych, mającego symboliczny charakter niesienia Boga ludziom, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że czynności duszpasterskie niejednokrotnie powodują zmęczenie. „Zmęczenie kapłanów! Wiecie, ile razy o tym myślę: o zmęczeniu was wszystkich? – mówił Papież. – Dużo o tym myślę
i często się modlę, zwłaszcza kiedy sam jestem zmęczony. Modlę się za was, którzy pracujecie pośród powierzonego wam wiernego ludu Bożego, przy tym wielu w miejscach bardzo opuszczonych i niebezpiecznych. A nasze zmęczenie, drodzy kapłani, jest jak kadzidło, które w milczeniu wznosi się do nieba (por. Ps 140,2; Ap 8,3- 4). Nasze zmęczenie trafia prosto do serca Ojca” – powiedział Papież. Franciszek ostrzegł przed pokusą „odpoczywania byle jak” w obliczu ciężaru duszpasterstwa. Umiejętność odpoczywania jest bowiem „kluczem kapłańskiej płodności”, widząc, jak Bóg posługuje się duszpasterskim zmęczeniem. W tym kontekście Papież zaproponował księżom swoisty rachunek sumienia: „Czy potrafię odpoczywać przyjmując miłość, bezinteresowność i całą serdeczność, jaką obdarza mnie wierny lud Boży? Czy też po pracy duszpasterskiej szukam odpoczynków bardziej wyrafinowanych, nie odpoczynków ludzi ubogich, ale tych, jakie oferuje społeczeństwo konsumpcyjne? Czy Duch Święty jest dla mnie naprawdę «w trudzie odpocznieniem?», czy też jedynie Tym, który każe mi pracować? Czy potrafię prosić o pomoc jakiegoś mądrego kapłana? Czy potrafię odpocząć od siebie samego, od moich wymagań wobec siebie, samozadowolenia, obracania się wokół siebie?” – powiedział Papież. Ojciec Święty zaznaczył, że obowiązki kapłańskie nie są łatwe, stąd nietrudno o zmęczenie. Wymieniwszy różne rodzaje duszpasterskich zadań, Franciszek omówił też różne rodzaje związanego z nimi zmęczenia: „zmęczenie ludźmi, tłumami”, „zmęczenie przeciwnikami”, ale i „zmęczenie samym sobą”. Pierwsze z nich ma w sobie coś z błogosławieństwa, o ile zmęczeniu nie towarzyszy znudzenie. Drugie jest najtrudniejsze, bo wpisuje się w duchową walkę z szatanem i wymaga umiejętności neutralizowania zła. Z kolei ostatnie Papież nazwał „flirtowaniem ze światowością duchową”, które oddala kapłana od pierwotnej miłości. „Najgłębszym i najbardziej tajemniczym obrazem ukazującym, jak Pan traktuje nasze zmęczenie duszpasterskie, jest to, że «umiłowawszy swoich… do końca ich umiłował» (J 13,1): scena obmycia stóp – stwierdził Franciszek. – Lubię patrzeć na nie jako na obmycie naśladowania. Pan oczyszcza samo naśladowanie, On «angażuje siebie» razem z nami (Evangelii gaudium, 24), sam osobiście czyści wszelkie plamy, ów tłusty smog światowości, który do nas przylgnął podczas drogi, jaką przebyliśmy w Jego imię. (...) Pan nas obmywa i oczyszcza od tego wszystkiego, co zgromadziło się na naszych nogach, abyśmy szli za Nim. I to jest święte. Nie pozwala, by zostały plamy. Tak jak całuje On wojenne rany, w ten sam sposób obmywa brud po pracy” – powiedział Papież. (rv)

Papież na 500-lecie urodzin św. Teresy z Avili
Na aktualność św. Teresy od Jezusa wskazuje Papież w liście z okazji przypadającego 28 marca 500-lecia jej urodzin. Przyszła ona na świat w Avili w Hiszpanii 28 marca 1515 roku. „Opatrznościowo rocznica ta zbiega się z Rokiem Życia Konsekrowanego – pisze Ojciec Święty do przełożonego generalnego karmelitów bosych o. Saverio Cannistrà. – Dla dzisiejszej odnowy tego życia Teresa pozostawiła nam wielki skarb, pełen konkretnych propozycji, dróg i metod modlitwy, które bynajmniej nie zamykają nas w sobie samych, ale pozwalają wychodzić zawsze na nowo od Jezusa. Stanowią one autentyczną szkołę wzrastania w miłości Boga i bliźniego”. Franciszek podkreśla, że „św. Teresa jest przede wszystkim mistrzynią modlitwy”. „W doświadczeniu św. Teresy centralne miejsce miało odkrycie człowieczeństwa Chrystusa – pisze Papież. – Pragnąc podzielić się tym doświadczeniem z innymi, opisuje je w sposób żywy i szczery, dostępny dla wszystkich, ponieważ polega ono na «przyjaznym obcowaniu z Kimś,
o Kim wiemy, że nas kocha». Często sama jej narracja staje się modlitwą, jakby chciała wprowadzić czytelnika w swój wewnętrzny dialog z Chrystusem”. Począwszy od spotkania z Jezusem Teresa niestrudzenie przekazywała innym Ewangelię. Pragnąc wobec poważnych problemów swoich czasów służyć Kościołowi, nie przypatrywała się biernie. Rozpoczęła reformę zakonu, prosząc swe siostry, by w rozmowie z Bogiem nie traciły czasu na sprawy mało ważne, podczas gdy „świat płonie”. „Ten wymiar misyjny i eklezjalny zawsze wyróżniał karmelitanki i karmelitów bosych – zauważa Franciszek. – Również dzisiaj św. Teresa wzywa nas, byśmy patrzyli na świat oczyma Chrystusa, szukając tego, co On, i kochając to, co On”. Teresa wiedziała też, jak ważne dla podtrzymywania modlitwy i misji jest autentyczne życie wspólnotowe – przypomina Ojciec Święty. – Podkreślała, że wymaga ono rezygnacji z samych siebie i z własnych wygód. Zalecała pokorę, która nie polega na poniżaniu się czy nieśmiałości, ale na znajomości tego, co leży w naszych możliwościach, i tego, co może w nas uczynić Bóg. Czerpiąc z terezjańskich korzeni wspólnoty karmelitańskie powołane są, by przedstawiać Bogu „potrzeby naszego świata rozdartego podziałami i wojnami”. Papież dziękuje im, że modlą się za niego i za Kościół w stojących przed nim wyzwaniach. (rv)

Wielkoczwartkowe Msze Krzyżma w kościołach katedralnych
W kościołach katedralnych na terenie całego kraju polscy biskupi wraz z kapłanami odnawiali dziś przyrzeczenia kapłańskie. Podczas Mszy Krzyżma poświęcone zostały również oleje, które będą wykorzystywane w ciągu całego roku do sprawowania sakramentów. W Katowicach liturgii przewodniczył abp Wiktor Skworc. „Jesteśmy sługami Kościoła-komunii – przypomniał kapłanom metropolita katowicki. – Związek kapłana z Jezusem Chrystusem, a w Nim z Jego Kościołem, jest osadzony w samym fakcie bycia kapłanem na mocy konsekracji, namaszczenia sakramentalnego i w kapłańskim działaniu, czyli w misji i posłudze, a rady ewangeliczne nie są ekskluzywnym luksusem dla wybranych. Są uniwersalnym powołaniem wszystkich ochrzczonych” - mówił abp Skworc.
W liście do kapłanów na Wielki Czwartek polscy biskupi zachęcili duchownych do budzenia w wiernych współodpowiedzialności za Kościół. W kontekście Roku Życia Konsekrowanego podziękowali kapłanom zakonnym, a także innym osobom konsekrowanym, za rozmaitą posługę i świadectwo życia. (kai)


UZDROWIENIE CHORYCH - módl się za nami

Rekonwalescencję po poważnych chorobach przechodzą nasi Ojcowie: Ojciec Kazimierz Wójtowicz, Ojciec Bronisław Zarański i Ojciec Hieronim Doering. Wspierajmy ich naszymi modlitwami.

Uzdrowienie chorych – módl się za nami!