kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Ważne daty

Media

Franciszek: życie konsekrowane to spotkanie z Chrystusem
Prezentacja Roku Życia Konsekrowanego, rozpocznie się wcześniej
Papież na Anioł Pański: nie wyobrażam sobie Kościoła bez sióstr zakonnych
Włochy: coraz mniej zakonników
List Episkopatu Polski na Dzień Życia Konsekrowanego
Abp Rodríguez Carballo: życie konsekrowane przeżywa trudności, ale jest też motywem nadziei
Polscy biskupi u progów apostolskich: wizyta w dykasterii ds. zakonnych
Papież do austriackich biskupów: wiernym trzeba pomóc odkrywać na nowo znaczenie sakramentalnej posługi kapłańskiej i nauki Kościoła o małżeństwie

Ważne daty:
4 lutego: 165. rocznica urodzin Ojca Pawła Smolikowskiego.
17 lutego: 178. rocznica założenia Zgromadzenia.

Media:
Linki do felietonów Ojca Adama Błyszcza na portalu www.deon.pl:
http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,1295,jak-swietowac-niedziele.html
http://www.deon.pl/wiadomosci/komentarze-opinie/art,672,czy-na-katolickim-portalu-mozna-pisac-o-porno.html

Franciszek: życie konsekrowane to spotkanie z Chrystusem
Życie konsekrowane powinno emanować radością i otwartością, a nie surowością i zamknięciem. Doświadczenie i mądrość, które przekazują nam starsze pokolenia mamy nie tyle zamykać w muzeum, ile wykorzystywać do tego, by stawić czoło przynoszonym przez życie wyzwaniom. Mówił o tym Franciszek do 8 tys. osób konsekrowanych, które w bazylice watykańskiej wzięły udział w papieskiej Mszy z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Z inicjatywy Jana Pawła II obchodzony on jest w święto Ofiarowania Pańskiego. „Święto Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jest również nazywane świętem spotkania: spotkania między Jezusem a jego ludem.
W świetle tej ewangelicznej sceny spójrzmy na życie konsekrowane, jako spotkanie z Chrystusem: to On do nas przychodzi, niesiony przez Maryję i Józefa, i to my idziemy ku Niemu, prowadzeni przez Ducha Świętego. Ale w centrum jest On – mówił Papież. – On wszystko porusza, On nas przyciąga do świątyni, do Kościoła, gdzie możemy Go spotkać, rozpoznać Go, przyjąć, objąć Go. Jezus wychodzi nam na spotkanie w Kościele przez pierwotny charyzmat instytutu: warto pomyśleć w ten sposób o naszym powołaniu! Nasze spotkanie z Chrystusem nabrało swego kształtu w Kościele przez charyzmat jednego z jego świadków. To nas zawsze zadziwia i każde nam dziękować Bogu. Franciszek wskazał, że w życiu konsekrowanym dochodzi do spotkania młodych i starych, do spotkania obserwancji i proroctwa. „Nie postrzegajmy ich, jako dwóch przeciwstawnych rzeczywistości!” – apelował Papież. „Pozwólmy, aby Duch Święty ożywiał jedną i drugą, a znakiem tego jest radość: radość zachowywania, i podążania drogą reguły życia; radość z bycia prowadzonymi przez Ducha, nigdy sztywnymi, zamkniętymi, a zawsze otwartymi na głos Boga, który mówi, otwiera, prowadzi; który zachęca do pójścia ku nowym wyzwaniom – podkreślił Ojciec Święty. – Dobrze jest, aby starsi przekazywali młodym mądrość, a młodzi przyjmowali to dziedzictwo doświadczenia i mądrości, niosąc je w przyszłość. Nie po to, by je zamknąć w muzeum, ale po to, by nieść w przyszłość stawiając czoło przynoszonym przez życie wyzwaniom; rozwijając je dla dobra poszczególnych rodzin zakonnych i całego Kościoła”. (rv)

Prezentacja Roku Życia Konsekrowanego, rozpocznie się wcześniej
Rok Życia Konsekrowanego najprawdopodobniej rozpocznie się wcześniej niż przewidywano, a mianowicie już w październiku, w 50. rocznicę soborowej konstytucji Lumen gentium. Zakończyć miałby się natomiast w listopadzie 2015 r., kiedy przypadnie rocznica soborowego dekretu o zakonach Perfectae caritatis. O takie ramy czasowe Roku Życia Konsekrowanego będzie wnioskować u Papieża watykańska kongregacja, która zajmuje się zakonami i przygotowuje też program tej inicjatywy. Już dziś planuje się zorganizowanie trzech wielkich spotkań dla różnych kategorii osób konsekrowanych. Pierwsze zostanie przeznaczone dla młodzieży zakonnej, a drugie dla formatorów. Trzecie będzie miało formę kongresu teologicznego o odnowie życia konsekrowanego w świetle Soboru Watykańskiego II. Zakony klauzurowe połączą się natomiast z tej okazji w wielką sieć modlitewną. Zarówno Papież, jak i watykańskie dykasterie przygotowują szereg dokumentów dla osób konsekrowanych. Będą one dotyczyć takich zagadnień, jak relacja między zakonami i biskupami, administracja dóbr materialnych, autonomia i klauzura w klasztorach kontemplacyjnych, życie i misja braci zakonnych. Rok Życia Konsekrowanego ma być czasem realistycznego spojrzenia na tę formę życia w Kościele. Trzeba zobaczyć zarówno jego blaski, jak i cienie – powiedział kard. João Braz de Aviz, prefekt watykańskiej kongregacji: „Życie konsekrowane, jak przypomniał Papież Franciszek podczas spotkania z przełożonymi generalnymi, to rzeczywistość złożona z grzechu i łaski. W tym roku chcemy uznać i wyznać naszą słabość, ale chcemy też „wykrzyczeć” światu z mocą i radością świętość i dynamizm, które są obecne w życiu konsekrowanym. Ileż świętości, niekiedy ukrytej, ale bynajmniej nie jałowej, jest w klasztorach i domach zakonnych. Patrząc pozytywnie na ten czas łaski, który rozciąga się od Soboru aż po dzień dzisiejszy, chcemy podjąć przyszłość z nadzieją. Jesteśmy w pełni świadomi, że chwila obecna jest delikatna i trudna, jak stwierdził Jan Paweł II w Vita consecrata, i że kryzys, przez który przechodzi społeczeństwo i sam Kościół, w pełni dotyka też życia konsekrowanego. Jednakże chcemy podjąć wyzwanie tego kryzysu, traktując go nie jako przedpokój śmierci, lecz jako kairós, okazję do wzrastania w głębi”. (rv)

Papież na Anioł Pański: nie wyobrażam sobie Kościoła bez sióstr zakonnych
Każdy chrześcijanin przez Chrzest wezwany jest do całkowitego ofiarowania siebie Bogu. Jednak to oddanie przeżywają w sposób szczególny zakonnicy, mnisi i świeccy konsekrowani, którzy przez złożenie ślubów należą wyłącznie do Boga. Mówił o tym Papież na Anioł Pański przy okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Franciszek wskazał, że osoby konsekrowane wnoszą światło Chrystusa w najgłębsze mroki tego świata, wszędzie tam gdzie brakuje nadziei. „Osoby konsekrowane są znakiem Boga w różnych sferach życia, są zaczynem rozwoju społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego, proroctwem dzielenia się z maluczkimi i ubogimi. Tak rozumiane i przeżywane życie konsekrowane jawi się nam takim, jakie jest naprawdę: darem Boga! – mówił Ojciec Święty. – Każda osoba konsekrowana jest darem dla ludu Bożego w drodze. Bardzo potrzeba tej obecności, która umacnia i odnawia dzieło głoszenia Ewangelii, wychowania chrześcijańskiego, miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących, modlitwy kontemplacyjnej; zaangażowania w formację ludzką i duchową młodzieży i rodzin oraz zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju w rodzinie ludzkiej”. W tym kontekście Papież zachęcił zebranych na Anioł Pański do podjęcia refleksji nad tym, co by się stało, gdyby w Kościele zabrakło sióstr. „Zastanówmy się, co by się stało, gdyby nie było sióstr; nie było sióstr w szpitalach, gdyby nie było ich na misjach, gdyby nie było ich w szkołach? Pomyślcie o Kościele bez sióstr zakonnych… Nie, to jest nie do pomyślenia! One są darem, zaczynem niosącym do przodu cały lud Boży. To są wspaniałe kobiety, te, które konsekrują swe życie i niosą orędzie Chrystusa – podkreślił Papież. - Kościół i świat potrzebują tego świadectwa miłości i miłosierdzia Bożego. Konsekrowani, zakonnicy i zakonnice świadczą o miłości Boga, mówią o tym, że Bóg jest miłosierny”. Franciszek przypomniał, że przyszły rok w Kościele dedykowany będzie osobom konsekrowanym. (rv)

Włochy: coraz mniej zakonników
Prowadzone przez zakony dzieła apostolskie wymagają dostosowania do wymogów współczesnych czasów. Konieczna jest także lepsza formacja powołaniowa. W obliczu coraz bardziej pustoszejących klasztorów wskazuje na to o. Giovanni Dalpiaz, autor studium socjologicznego poświęconego kondycji życia zakonnego we Włoszech. Kameduła przypomina, że prawie połowa zakonnic w Italii (46 proc.) przekroczyła 60. rok życia. W przeciągu ostatnich czterech dekad liczba sióstr spadła ze 154 tys. o niemal połowę, do 89 tys. Poważny kryzys odnotowało także męskie życie zakonne, gdzie w tym samym czasie liczba zakonników zmalała o 1/3 (z 30 tys. do 20 tys. zakonników). Włoski kameduła wskazuje, że wciąż wielu zgromadzeniom trudno pogodzić się z faktem, iż prowadzone przez nie dzieła nie mają dalszej racji bytu. Zarazem zbyt rzadko dokonuje się aktualizacji charyzmatu do potrzeb współczesnego świata. Według kameduły brak wystarczającej liczby księży sprawi, że Kościół we Włoszech stanie w krótkim czasie przed wyzwaniem przekazania zarządzania parafiami w ręce sióstr zakonnych i osób świeckich. O. Dalpiaz przywołuje tu przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie 553 parafie nie mają proboszcza, a za ich funkcjonowanie odpowiada diakon, siostra zakonna lub osoba świecka. We Włoszech już obecnie siostry zakonne kierują 36 parafiami. (rv)

List Episkopatu Polski na Dzień Życia Konsekrowanego
W kościołach w całej Polsce czytany jest list Konferencji Episkopatu Polski na Dzień Życia Konsekrowanego. W dokumencie biskupi zwracają uwagę, iż radykalizm życia konsekrowanego polega na tym, że cały człowiek oddaje się do dyspozycji Temu, który ukochał go aż do końca. Jednocześnie w całym kraju trwa zbiórka ofiar na rzecz klasztorów kontemplacyjnych. Polscy hierarchowie podkreślają w liście, że osoby konsekrowane pokazują, jak budować relacje w oparciu o przebaczenie i miłość. Jednocześnie zwracają się do młodych, by nie bali się wybrać takiej drogi życia. „Może z różnych powodów jakieś obawy w sercach młodych ludzi się pojawiają, jeśli chodzi o podjęcie decyzji oddania swojego życia Chrystusowi, oddania swojego życia Kościołowi. Potrzeba jest takiej zachęty i świadectwa, bo myślę, że w tym liście dużo jest też takich pięknych zdań, które są także świadectwem piękna życia konsekrowanego” wskazuje bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W Polsce jest ponad 19,2 tys. sióstr zakonnych oraz niemal 12,5 tys. zakonników, z czego ponad 9,5 tys. to kapłani. Natomiast w 88. klasztorach klauzurowych żyje prawie 1350 sióstr. (kai)

Abp Rodríguez Carballo: życie konsekrowane przeżywa trudności, ale jest też motywem nadziei
Życie konsekrowane przeżywa swoje trudności, pojawiają się jednak także nowe nadzieje na przyszłość – powiedział w związku z 18. Dniem Życia Konsekrowanego sekretarz papieskiej dykasterii poświęconej tej formie apostolstwa. Abp José Rodríguez Carballo zauważa, że wciąż jest wielu młodych ludzi gotowych z odwagą odpowiedzieć na powołanie. „Myślę, że są powody do nadziei. Oczywiście w życiu zakonnym są i cienie: prawdą jest, że spada liczba powołań oraz to, że niektóre instytuty łączą się, a inne muszą opuścić prowadzone przez siebie dzieła. Jednocześnie widać jednak ogromny wysiłek powrotu do prawdziwych źródeł własnego charyzmatu – mówi hierarcha. - Jestem przekonany, że życie konsekrowane wciąż jest pełne witalności i to daje nam nadzieję na przyszłość. Widzę, że konsekrowani w ostatnim czasie mocniej angażują się też w to, by tak jak wzywa Franciszek iść na peryferie. To także jest motywem nadziei”. (rv)

Polscy biskupi u progów apostolskich: wizyta w dykasterii ds. zakonnych
W ciągu dnia polscy biskupi kontynuowali wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej. Mówi abp Marek Jędraszewski z Łodzi, który odwiedził Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego: „Była to rzeczywiście taka bardzo otwarta i życzliwa atmosfera rozmów. Tym bardziej, że w imieniu prefekta przyjmował nas arcybiskup sekretarz. To, co dla nas jest chyba najważniejsze, to przesłanie i prośba, jaką skierował ksiądz arcybiskup, abyśmy jako biskupi troszczyli się także o to, aby w naszych diecezjach była dobra współpraca nie tylko między księżmi diecezjalnymi, ale też zakonnymi i siostrami zakonnymi. Także, żeby promować ich wspólnotę szczególnego życia, będącego znakiem szczególnej więzi Chrystusa ze swoim Kościołem, a po wtóre, żeby zrobić maksymalnie dużo, by właściwie przeżyć kolejny rok, to znaczy 2015, który będzie poświęcony życiu konsekrowanemu”. (rv)

Papież do austriackich biskupów: wiernym trzeba pomóc odkrywać na nowo znaczenie sakramentalnej posługi kapłańskiej i nauki Kościoła o małżeństwie
Ostatnio Kościół w Austrii przeżywa trudny okres. Jednym z objawów jest trwający już od kilkudziesięciu lat i mający różnorakie przyczyny spadek liczby katolików. Przypomniał o tym Papież, spotykając się wczoraj z austriackimi biskupami przybyłymi z wizytą ad limina. W przekazanym im na piśmie tekście Franciszek wskazał, że wobec tej sytuacji nie można pozostawać bezczynnie, ale trzeba podejmować wysiłek nowej ewangelizacji. Zwrócił też uwagę, że z drugiej strony odnotowuje się w Austrii stały wzrost solidarności, a Caritas i inne dzieła pomocy otrzymują hojne dary. Ceniony jest też wkład społeczny austriackich instytucji kościelnych w edukację i służbę zdrowia. Ojciec Święty przypomniał jednak, że zaangażowanie chrześcijan w świecie nie może wypływać tylko z filantropii i ogólnikowego humanizmu. Jest to dar Boga związany z powołaniem, by być Jego dziećmi i dążyć do świętości. Papież zachęcił austriackich biskupów, by pomagali wiernym odkryć na nowo znaczenie Sakramentu Pokuty. Nawiązał też do głębokiego kryzysu małżeństwa i rodziny. Zwrócił uwagę, że z globalizacją i znamiennym dla naszych czasów indywidualizmem wiąże się styl życia niesprzyjający trwałym więziom międzyosobowym i kulturze rodziny. Otwiera to przed Kościołem nowe pole misyjne. Trzeba zadbać, by w rodzinach modlono się i przekazywano wiarę. Ważne jest dobre przygotowanie narzeczonych i małżonków oraz wierne i jasne przedstawianie nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Ojciec Święty poruszył też sprawę parafii. Podkreślił rolę proboszcza w prowadzeniu wspólnoty parafialnej. Ma on korzystać z pomocy współpracowników i wszystkich wiernych świeckich, ale nie można zaciemniać roli sakramentalnej posługi kapłana. Należy wychodzić do tych, którzy są daleko od parafii, docierając do nich w miejscach ich codziennego życia i pracy. (rv)