kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Media

Watykan: Franciszek do Papieskiej Rady ds. Świeckich

Watykan: Papież do Międzynarodowej Komisji Teologicznej

Ważne daty:
8 grudnia: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – święto Zgromadzenia.
9 grudnia - Warna: Poświęcenie wyremontowanego kościoła w Warnie.
9 grudnia: Imieniny Ojca Prowincjała.

Media:
Link do artykułu Ojca Adama Błyszcza na portalu www.deon.pl:
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1430,niepokalane-poczecie-czyli-jak-rodzi-sie-dogmat.html

Watykan: Franciszek do Papieskiej Rady ds. Świeckich:
by doprowadzić do osobistego spotkania z Chrystusem, nie wystarcza internet, ale Kościół musi i tą drogą docierać do ludzi, zwłaszcza młodych.  
Internet jest dziś bardzo rozpowszechniony, złożony i w ciągłej ewolucji. Stał się czymś naturalnym zwłaszcza dla młodzieży. Jego stały rozwój wiąże się z wciąż aktualną kwestią relacji między wiarą a kulturą. Zwrócił na to uwagę Ojciec Święty, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Świeckich, która obradowała od 5 do 7 grudnia w Rzymie pod hasłem „Głosić Chrystusa w epoce cyfrowej”. Papież przypomniał, że Kościół już od pierwszych wieków konfrontował się z kulturą, na początku z filozofią grecką. Kierował się przy tym zasadą św. Pawła z Pierwszego Listu do Tesaloniczan 5, 21: „Wszystko dokładnie badajcie, zatrzymując to, co dobre”. „Również wśród możliwości i niebezpieczeństw sieci należy «wszystko dokładnie badać» ze świadomością, że na pewno znajdą się fałszywe monety, niebezpieczne złudzenia i pułapki, których trzeba unikać – powiedział Franciszek. – Jednak kierowani przez Ducha Świętego odkryjemy również cenne okazje, by prowadzić ludzi ku świetlistemu obliczu Pana. Najważniejsza z możliwości, jakie daje komunikacja cyfrowa, dotyczy głoszenia Ewangelii. Na pewno nie wystarcza zdobyć kwalifikacje technologiczne, choć są one ważne. Przede wszystkim trzeba spotkać ludzi rzeczywistych, często zranionych czy zagubionych, aby dać im prawdziwe motywy nadziei. Głoszenie Ewangelii wymaga autentycznych, bezpośrednich relacji ludzkich, by doprowadzić do osobistego spotkania z Panem. Dlatego internet nie wystarcza, technologia nie jest tu dostateczna. Nie znaczy to jednak, żeby obecność Kościoła była bezużyteczna. Przeciwnie, trzeba być obecnym, zawsze zachowując styl ewangeliczny, w tym, co dla wielu młodych stało się swego rodzaju środowiskiem życiowym. Należy tam rozbudzać nieprzeparte pytania serca o sens istnienia i wskazywać drogę prowadzącą do Tego, który jest odpowiedzią, wcielonym Bożym Miłosierdziem – do Pana Jezusa”. (rv)

Papież do Międzynarodowej Komisji Teologicznej:
Bóg nie jest zagrożeniem dla człowieka, a wiara nie może być źródłem przemocy
O zadaniach teologa mówił Papież, spotykając się z uczestnikami kończących się w Watykanie obrad Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Przypomniał nauczanie Soboru Watykańskiego II w Konstytucji o Kościele w świecie współczesnym, że zadaniem teologów jest „wysłuchiwanie, rozważanie i interpretowanie w świetle Słowa Bożego różnych form wypowiedzi naszych czasów” (n. 44). „Teolodzy są zatem «pionierami» dialogu Kościoła z kulturami – powiedział Franciszek. – To bycie «pionierami» jest bardzo ważne, bo czasem można myśleć, że teolodzy są na tyłach, w koszarach. Nie, oni są na linii. Ten dialog Kościoła z kulturami jest zarazem krytyczny i życzliwy – trzeba tu uważać! Ma sprzyjać przyjmowaniu Słowa Bożego przez ludzi «z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków» (Ap 7,9)”. Franciszek nawiązał do tematyki zakończonych 6 grudnia obrad Komisji Międzynarodowej Komisji Teologicznej: „Wasza refleksja o relacjach między monoteizmem a przemocą świadczy, że Boże Objawienie stanowi naprawdę Dobrą Nowinę dla wszystkich ludzi. Bóg nie jest zagrożeniem dla człowieka! Wiara w Boga jedynego i trzykroć świętego nie jest i nigdy nie może być źródłem przemocy czy nietolerancji. Przeciwnie, jej charakter wysoce racjonalny nadaje jej uniwersalny wymiar, będący w stanie łączyć ludzi dobrej woli. Z drugiej strony ostateczne Objawienie Boga w Jezusie Chrystusie sprawia, że wszelkie odwoływanie się do przemocy «w imię Boga» staje się już niemożliwe. Jezus właśnie dlatego, że odrzucił przemoc, że zwyciężył zło dobrem przez krew swojego Krzyża, pojednał ludzi z Bogiem i między sobą”. Ojciec Święty przypomniał też słowa Benedykta XVI o konieczności wsłuchiwania się przez teologów w wiarę ludzi prostych. „Wasza misja jest zatem jednocześnie fascynująca
i ryzykowna – stwierdził Franciszek. – Jedno i drugie jest dobre: urok życia, bo życie jest piękne, ale i ryzyko, bo w ten sposób możemy iść naprzód. Wasza misja jest fascynująca, bo praca badawcza i nauczanie teologii mogą się też stać prawdziwą drogą świętości, jak świadczą liczni Ojcowie i Doktorzy Kościoła. Jest też jednak ryzykowna, bo wiąże się z pokusami: z oschłością serca – to źle, gdy serce staje się jałowe i sądzi, że można podejmować refleksję o Bogu oschle – a dalej z pychą i nawet żądzą sławy. Św. Franciszek z Asyżu napisał kiedyś krótki list do brata Antoniego Padewskiego, gdzie stwierdził: «Uważam to za dobre, że wykładasz świętą teologię braciom, bylebyś tylko podczas tego studium nie gasił ducha modlitwy i pobożności». Także zbliżenie się do maluczkich pomaga stać się bardziej inteligentnymi i mądrzejszymi. I myślę tu – ale nie po to, by robić jezuicką reklamę – o św. Ignacym, który kazał przy profesji składać ślub uczenia dzieci katechizmu, by lepiej zrozumieć mądrość Boga”. (rv)