kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

CIEKAWOSTKI Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Jesteście pasterzami Kościoła

„Wasza służba pomaga mi otaczać troską wszystkie Kościoły w tej służbie jedności, która dla Następcy Piotra ma centralne znaczenie” – powiedział Ojciec Święty do uczestników spotkania przedstawicieli papieskich. Odbyło się ono w Rzymie z okazji Roku Wiary. Udział wzięli nuncjusze i delegaci apostolscy, a także stali obserwatorzy i szefowie misji Stolicy Świętej przy organizacjach międzynarodowych – łącznie ok. 150 osób.

Franciszek podzielił się z nimi refleksjami o watykańskiej służbie dyplomatycznej. Podkreślił znaczenie ich osobistego kontaktu z Papieżem, którego reprezentują na wszystkich kontynentach. Mówił o trudach dyplomatycznego wędrowania i o duchowości papieskich przedstawicieli, którzy mając sakrę biskupią są pasterzami Kościoła. Nawiązał też do bł. Jana XXIII, który zanim został papieżem, był przez wiele lat watykańskim dyplomatą. W swym „Dzienniku duszy” pisał on, że duchowny pracujący w dyplomacji musi się trzymać Chrystusa i Ewangelii, by „nie ośmieszyć świętej misji”. „«Ośmieszyć» to mocne słowo, ale prawdziwe. Uleganie duchowi świata naraża przede wszystkim nas pasterzy na śmieszność. Może spotkamy się z poklaskiem, ale ci, co zdają się nas aprobować, potem za plecami nas skrytykują. To zasada ogólna. My jednak bądźmy pasterzami. Nie możemy o tym nigdy zapominać. Wy, drodzy przedstawiciele papiescy, jesteście obecnością Chrystusa, obecnością kapłańską, pasterzami. Wprawdzie nie kierujecie jakimś Kościołem lokalnym, ale jesteście pasterzami, którzy służą Kościołowi. Waszą rolą jest zachęcać, być sługami komunii, także upominać, co nie zawsze jest łatwe. Również w relacjach z władzami świeckimi i dyplomatami jesteście pasterzami. Szukajcie zawsze dobra, dobra wszystkich, dobra Kościoła i każdego człowieka. A tę pracę duszpasterską prowadzi się w zażyłości z Chrystusem, w modlitwie, sprawowaniu Eucharystii, dziełach miłosierdzia. Pan jest tam obecny. Wymaga się też od was profesjonalności, która będzie, że tak powiem, waszą «włosiennicą», waszą pokutą: pracować zawsze profesjonalnie, bo Kościół takimi was chce. A kiedy papieski przedstawiciel nie działa profesjonalnie, traci też autorytet” – powiedział Ojciec Święty. Franciszek wspomniał również współpracę nuncjuszy z Kurią Rzymską przy mianowaniu biskupów. „W delikatnym zadaniu przeprowadzania sondażu do nominacji biskupich zważajcie, by kandydaci byli pasterzami bliskimi ludziom. To jest pierwsze kryterium: pasterze bliscy ludziom. Ktoś może być wielkim teologiem, wybitnym umysłem – niech idzie na uniwersytet, tam zrobi wiele dobrego. Ale tu potrzebujemy pasterzy. Niech będą ojcami i braćmi, niech będą łagodni, cierpliwi i miłosierni. Niech kochają ubóstwo: wewnętrzne jako wolność dla Boga, a także zewnętrzne jako prostotę i umiar w życiu. Niech nie mają psychiki «książęcej». Uważajcie, by nie byli ambitni, nie dążyli do biskupstwa. Mówi się, że bł. Jan Paweł II na pierwszej audiencji dla prefekta Kongregacji ds. Biskupów powiedział mu tym swoim charakterystycznym głosem: «Pierwsze kryterium to volentes nolumus – nie chcemy tych, którzy chcą». Jeśli macie kogoś, kto dąży do biskupstwa, to nie o takiego chodzi. I niech będą «mężami» jednego Kościoła [lokalnego], nie szukając wciąż innego” – powiedział Papież. Franciszek wskazał, że biskupi winni umieć czuwać nad swymi wiernymi. Mają wskazywać im drogę i strzec ich przed niebezpieczeństwami. (rv)

O walce „niczego” ze „wszystkim”

Jezus jest dla wierzącego wszystkim i z tego właśnie wynika chrześcijańska wielkoduszność. Podkreślił to podczas porannej Mszy Papież Franciszek. W liturgii w kaplicy Domu św. Marty wzięli udział m.in. pracownicy watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej. W homilii Ojciec Święty nawiązał do Jezusowych słów o potrzebie nadstawiania drugiego policzka i nie opierania się złu. Jest to logika odwrotna od naturalnej tendencji, by bronić siebie i swojego mienia. Tymczasem chrześcijanie to ci, którzy w oczach świata nie mają niczego, a przecież posiadają wszystko. Dlatego mogą dać z siebie więcej, niż się od nich żąda. „Chrześcijanin to człowiek, który rozszerza serce dzięki tej wielkoduszności, albowiem ma wszystko, to znaczy Jezusa Chrystusa – mówił Papież. – Wszystko inne jest niczym. Owszem, to rzeczy dobre, które służą, ale w chwili konfrontacji chrześcijanin wybiera zawsze owo «wszystko» z tą pokorą, która jest znakiem uczniów Jezusa. A więc pokora i wielkoduszność. A żyć w ten sposób nie jest łatwo, bo naprawdę będą cię policzkować i to z obu stron. Ale chrześcijanin jest cichy i wielkoduszny: rozszerza swe serce. 

A jeśli spotykamy chrześcijan o sercu ściśniętym, zmalałym, to nie jest to chrześcijaństwo: to jest egoizm zamaskowany chrześcijaństwem”. Jak zaznaczył Franciszek, błędy popełniane w Kościele wynikają właśnie ze złego rozwiązania owej dychotomii „wszystkiego” i „nicości”. Tymczasem naśladowanie Jezusa, choć nie jest łatwe, nie jest również trudne, jeśli się kroczy drogą miłości, na której Bóg nam pomaga. „Jeśli ktoś opowie się za nicością, z tego wyboru rodzą się tarcia w rodzinie, wśród przyjaciół, także w społeczeństwie – stwierdził Ojciec Święty. – A tarcia kończą się wojną właśnie «o nic». Nicość jest zawsze zarzewiem wojen, bo jest ziarnem egoizmu. A owo «wszystko» jest wielkie, to Jezus. Prośmy Pana, aby rozszerzył nasze serce, uczynił nas pokornymi, cichymi i wielkodusznymi, bo przecież mamy «wszystko» w Nim; i aby bronił nas przed robieniem codziennych problemów wokół «niczego»”. (rv)

Rzym: Konferencja Nowego Ruchu Liturgicznego

W Rzymie trwa międzynarodowa konferencja o odnowie liturgii. Uczestniczą w niej przedstawiciele 35 krajów, 4 kardynałowie, w tym prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego kard. Antonio Cañizares Llovera. Wydarzenie to wpisuje się w Rok Wiary i 50-tą rocznicę Soboru. Uczestnikom konferencji przyświeca bowiem idea nowego ruchu liturgicznego, nawiązującego do przedsoborowych dążeń do odnowy liturgii. „Przede wszystkim – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Alcuin Reid, organizator konferencji – chcemy wyrazić uznanie Benedyktowi XVI za wszystko, co uczynił jako kardynał i Papież, dla podniesienia w Kościele niektórych kwestii, które dotyczą liturgii, dla promowania jej odnowy. Niektórzy nazywają to nowym ruchem liturgicznym. Chodzi nam o to, by liturgia była sprawowana w całej swej pełni i pięknie, z godnością. Chcemy pokazać, że liturgia stanowi fundament misji i życia Kościoła. Właściwe sprawowanie liturgii buduje podwaliny pod prawdziwie chrześcijańskie życie i nową ewangelizację. Jeśli nie sprawujemy liturgii tak jak Kościół nam ją daje i jak chce byśmy ją sprawowali, zgodnie z tym, co Benedykt XVI napisał w adhortacji Sacramentum caritatis, to brakuje nam właściwego pokarmu w życiu duchowym, nie spotykamy Chrystusa w liturgii. Odbija się to na naszym chrześcijańskim życiu, a także na naszej umiejętności bycia ewangelizatorem w XXI w.”. W konferencji uczestniczy między innymi ks. Andrew Burnham, były biskup anglikański, a obecnie członek ordynariatu dla byłych anglikańskich. Będzie mówił o roli liturgii w dążeniu do zjednoczenia Kościoła. (rv)

PRO MEMORIA

24-30 czerwca: Wizytacja generalna Misji Bułgarskiej.

29 czerwca: 60. rocznica święceń kapłańskich o. Stanisława Suwały.

2 lipca: 173. rocznica śmierci Bogdana Jańskiego. 

Imieniny

27 czerwca: o. Władysław Dymny

29 czerwca: o. Paweł Kruczek, o. Paweł Szymanowski, br. Piotr Baran, o. Piotr Bulczak, o. Piotr Gastoł, br. Piotr Gryboś, o. Piotr Koryciński, o. Piotr Przywecki, o. Piotr Starmach, o. Piotr Strzelczyk

Urodziny

25 czerwca: o. Zbigniew Skóra

27 czerwca: o. Władysław Dymny, o. Jacek Wójcik

29 czerwca: br. Piotr Gryboś, o. Edward Lipiec

1 lipca: o. Adam Piasecki

2 lipca: o. Zdzisław Korcz, o. Marek Strzyżyński, o. Damian Stachowiak

Rocznica święceń

26 czerwca: o. Stanisław Cyganik

27 czerwca: o. Józef Obuchowski, o. Tim Uniac

29 czerwca: 60o – o. Stanisław Suwała, 20o – o. Hieronim Doering, o. Maciej Gawlik, o. Rafał Golina, o. Mieczysław Młynarczyk, o. Sławomir Siemieniec

Informacje do zamieszczenia proszę przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.