kwiecień 2021
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Spotkanie BZ Kraków 20-22.09.2019

Być świadkiem Zmartwychwstałego

Spotkanie BZ Kraków 20-22.09.2019

 

Pod takim hasłem, zaczerpniętym ze Statutów Braci Zewnętrznych, na zaproszenie i pod patronatem Ks. Krzysztofa Swóła CR Przełożonego Prowincjonalnego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Zmartwychwstańców w dniach 20-22 września 2019 roku w Centrum Resurrectionis (siedziba Polskiej Prowincji Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa) przy ul. Ks. Stefana Pawlickiego 1 w Krakowie odbyło się I Ogólnopolskie Spotkanie Braci Zewnętrznych.

Rys historyczny Braci Zewnętrznych wszystkim na co dzień stykającym się albo współpracującym ze Zgromadzeniem Zmartwychwstańców jest znany. Dla nie mających żadnego pojęcia o tym dziele, szczypta wiedzy w „pigułce”:

 

Bracia Zewnętrzni – jedna z nielicznych świeckich męskich katolickich wspólnot w kraju, starająca się żyć na co dzień ciągłą pracą nad samym sobą i nad zmartwychwstawaniem ludzi ich otaczających nie w sposób narzucający nowe zasady ale własnym przykładem, pracujących na rzecz odnowy społeczeństwa. Są związani ze Zgromadzeniem Zmartwychwstańców jako świeccy współpracownicy nie ślubami lecz przyrzeczeniem, w którym przywołują obecności Trójcy Przenajświętszej i Najświętszą Maryję Niepokalanie Poczętą.

 

Założyciel – Bogdan Jański (26 marca 1807 – 2 lipca 1840), polski emigrant, proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym zakończony w Płoku 19 kwietnia 2008 roku. Dokumentacja została przekazana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, proces w toku.

 

Reaktywacja – rok 1863, Bracia Zewnętrzni jako wspólnota już nie istnieli choć byli jeszcze Bracia rozrzuceni pojedynczo w krajach Europy, na emigracji po powstaniach w ogarniętym zaborami kraju, jednak nie stanowili jednego organizmu. Mija ponad sto lat. W latach siedemdziesiątych XX wieku Zmartwychwstańcy w Polsce idąc śladem swoich charyzmatów i dostrzegania jeszcze większej potrzeby współpracy z ludźmi świeckimi reaktywują wspólnotę z której jako zgromadzenie zakonne się wywodzą. 6 września 1981 roku w Dębkach nad morzem składają swoje przyrzeczenia pierwsi bracia, tym samym otwierając nowe strony historii Zgromadzenia Zmartwychwstańców.

 

Dzień dzisiejszy – praca Zmartwychwstańców pośród społeczeństwa jest dynamiczna i stale przynosząca dobre owoce, mimo narastających przeciwieństw cywilizacyjnych i ideologicznych oraz postępującej polaryzacji społeczeństwa. Wspólnota Braci Zewnętrznych, działająca zgodnie ze swoimi założeniami (czyt. statutami), upatrująca łask Zmartwychwstałego Pana i dzięki nieocenionej pracy swojego Moderatora Prowincjalnego i Moderatorów Lokalnych, pod kierunkiem których odbywa swoją nieustanną formację rozrosła się do organizmu działającego we wszystkich regionach naszego kraju, szczególnie przy parafiach, w których posługują Zmartwychwstańcy. Jest nas 195 !

 

Wracając do tematu naszego spotkania w Krakowie, okazało się ono nader oczekiwane przez Braci. Niosło nadzieję na niecodzienne doznania wzmacniające nasze zmartwychwstańcze więzi, pogłębienie wzajemnych relacji i w niektórych przypadkach zwykłe poznanie się z Braćmi nowo przystępującymi do wspólnoty i tymi z odległych zakątków Polski. Nie mogę pominąć też uczucia ciekawości, jak Prowincjał poradzi sobie z tyloma rożnymi od siebie, mającymi swoje przyzwyczajenia i nawyki facetami. Nikt nie wyobrażał sobie tak ciepłego i w atmosferze rodzinnego, jak się okazało, spotkania. Pełne zaskoczenie. Ojciec Prowincjał wraz ze swoim Asystentem o. Rafałem Goliną CR i Ekonomem o. Maciejem Sasiakiem CR nie tylko stanęli na wysokości zadania wypełniając nam po brzegi czas pobytu ciekawymi punktami programowymi, doskonałą organizacją ale i świetną kuchnią.

 

Owe punkty programowe odnosiły się do naszej formacji - katecheza Moderatora Prowincjalnego BZ o. Tadeusza Gajdy CR, zwracały naszą uwagę na szukanie wzorców pośród Założycieli Zgromadzenia – prelekcja o. Macieja Gawlika CR, służyły informacyjnie o obecnym etapie procesu beatyfikacyjnego o. Pawła Smolikowskiego CR – opracowanie o. Kazimierz Wójtowicz CR. Przeprowadzone zostały również warsztaty z dyskusją i wolnymi wnioskami na temat reguły Braci Zewnętrznych i niektórych aspektów samej wspólnoty – o. Rafał Golina CR.

Punktem kulminacyjnym sobotniego popołudnia była Eucharystia sprawowana w Sanktuarium Jana Pawła II, której przewodniczył o. Józef Domoradzki CR w asyście ośmiu kapłanów. Podczas tej liturgii swoje przyrzeczenia złożyło 11 nowych braci:

nowo powstająca Wspólnota w Sulisławicach – 5 braci, ze Wspólnoty Bytomskiej – 3 braci, ze Wspólnoty Kościerskiej – 1 brat, ze Wspólnoty Wierzchowskiej – 1 brat i Złocienieckiej także 1 brat.

Nie zabrakło wspólnego zwiedzania samego Sanktuarium JPII i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oczywiście z modlitwą przy relikwiach JPII i siostry Faustyny Kowalskiej. Tego dnia to było najlepsze dla ducha, a dla ciała dopiero miało nadejść.

Po powrocie z Łagiewnik sowita kolacja i niespodzianka w postaci występów folklorystycznej kapeli krakowskiej z Lajkonikiem i tańcami. Regionalnie jakoś się zrobiło ale w sukurs muzykom krakowskim przyszli nasi bracia grający jeden na trąbce i drugi na gitarze. Wyszła z tego połączenia świetna biesiada polska. Okazuje się, że 80 facetów może cudownie się bawić przy lampce wina czy też przy piwie.

Nazajutrz Eucharystia na Woli Duchackiej w przepięknym kościele, którego projektantem wnętrz był profesor Wiktor Zin.

Wymieniając teraz poszczególne wspólnoty BZ mamy w świadomości, że liczba uczestników spotkania w Krakowie nie odzwierciedla całego stanu osobowego. Nie wszyscy mogli przybyć z uwagi na wcześniej już odbyte coroczne rekolekcje formacyjne, swoje inne plany, zajęcia, wiek, choroby itd., jednak na zaproszenie Ojca Prowincjała pozytywnie odpowiedziało aż 79 braci, w tym 66 po przyrzeczeniach i 13 kandydatów. Dobrym sygnałem dla braci i władz zgromadzenia świadczącym o bardzo dobrych wzajemnych relacjach była obecność niektórych Ojców Moderatorów Lokalnych. Miłym zaskoczeniem było również poznanie sześciu żon braci ze Złocieńca, które postanowiły towarzyszyć w tych dniach swoim mężom.

Nie wiem czy jest regułą fakt, że ci, którzy mają najdalej, najliczniej się stawiają. Często tak jest i w tym przypadku tak właśnie było.

 

W spotkaniu uczestniczyli:

 

REGION PÓŁNOCNY

Wspólnota Krokowa             - 15 braci + ojciec Moderator

Wspólnota Gdańsk                - 3 braci + ojciec Moderator

Wspólnota Kościerzyna        - 7 braci + 1 kandydat

 

REGION PÓŁNOCNO-ZACHODNI

Wspólnota Złocieniec           - 12 braci + 1 kandydat + 6 żon braci + ojciec Moderator

Wspólnota Wierzchowo        - 3 braci + 1 kandydat

 

REGION WIELKOPOLSKA

Wspólnota Poznań Krzyżowniki - 5 braci

Wspólnota Poznań Wilda     - 6 braci + ojciec Moderator

 

REGION MAZOWSZE

Wspólnota Warszawa            - 3 braci

Wspólnota Radziwiłłów        - 3 braci

 

REGION MAŁOPOLSKA/ŚLĄSK

Wspólnota Kraków               - 2 braci + 1 kandydat + ojciec Moderator

Wspólnota Bytom                 - 7 braci + 4 kandydatów + ojciec Moderator Prowincjalny

Wspólnota Sulisławice         - 5 kandydatów + ojciec Moderator

 

15 października 2012 roku w Kościerzynie podczas obchodów XXX-to lecia tamtejszej wspólnoty obecny był i odbierał przyrzeczenia od kandydatów ówczesny Przełożony Generalny Zgromadzenia Zmartwychwstańców o. Bernard Hylla CR w asyście Prowincjała            o. Wiesława Śpiewaka CR. W relacji po jubileuszu zapisaliśmy, że „do tej pory nigdy w historii Braci Zewnętrznych Przełożony Generalny Zgromadzenia CR nie przyjmował przyrzeczeń od kandydatów i włączał ich w szeregi Braci Zewnętrznych” (cyt). Uznaliśmy to za fakt historyczny z głęboką nadzieją na jeszcze ściślejszą współpracę i zacieśnianie więzów Ojców Zgromadzenia z Braćmi Zewnętrznymi.

Dziś przeżyliśmy pierwsze oficjalne, zapisane w kronikach Ogólnopolskie Spotkanie Braci Zewnętrznych. Po 38 latach od reaktywacji wspólnoty. Odbieramy ten fakt jako realizację tamtej, kościerskiej myśli mimo zmian personalnych we władzach Zgromadzenia. Jeszcze nigdy nie odczuwaliśmy takiej troski o Wspólnotę Braci Zewnętrznych jako współpracowników. Żywimy głęboką nadzieję na cykliczność takich ogólnokrajowych spotkań. Jest to ze wszech miar pożądane z punktu widzenia Wspólnoty Zmartwychwstańczej ale również w celu pokazania światu i Polsce w dobie przemian społecznych i liberalizacji wartości moralnych, że istnieją, działają i pracują ludzie świeccy, grupujący się we wspólnotach, którzy kierują się w swoim życiu nieodwracalnie wartościami chrześcijańskimi i nauką społeczną Kościoła.

 

Ojcze Prowincjale, na Twoje ręce składamy serdeczne podziękowania dla całego sztabu ludzi zaangażowanych w organizację i przebieg tego spotkania, za dbałość o nas jako wspólnotę i każdego z osobna. Dziękujemy za Moderatora Prowincjalnego w osobie o. Tadeusza i za każdego Moderatora Lokalnego, przyczyniającego się do naszego duchowego wzrostu.

 

Z wielką nadzieją na przyszłe spotkania ogólnopolskie

- Bracia Zewnętrzni

 

 

Niech Zmartwychwstały Jezus Chrystus wszystkim nam błogosławi.

 

 

br. Jarosław Turzyński ze Wspólnoty Kościerskiej