sierpień 2022
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

I RDS W BYTOMIU

W dniu 26. listopada 2011 BZ z Poznania Wildy i Krzyżownik przeżyli I dzień skupienia w swoim regionie. W roku następnym wspólnoty poznańskie regularnie co kwartał spotykały się na RDS-ie, natomiast bracia w innych regionach świętując 30-lecie BZ również zainicjowali RDS u siebie. W roku 2013 w trzech regionach (Pomorze, Wielkopolska i Mazowsze) odbywały się RDS, podobnie  jest w roku 2014. Nadto w tym roku powstał nowy region Pomorze Zachodnie (Złocieniec i Wierzchowo Pom.) i tamże odbył się I RDS 16. maja, a 14. czerwca odbył się I RDS dla regionu Śląsk/Małopolska (Bytom, Kraków CR, Kraków WD) w Bytomiu – obecnie najstarszej wspólnocie Braci Zewnętrznych.


W roku 1979 z inicjatywy Ojca Prowincjała Jerzego Smolińskiego O. Marian Traczyński rozpoczął organizowanie -odradzanie Braci Zewnętrznych, jako instytucji. Przeglądając materiały archiwalne Wspólnoty Braci Zewnętrznych można znaleźć listy uczestników rekolekcji w Dębkach.

Najstarsza lista datowana jest 16 – 19 września 1979. Uczestniczyło w tej serii (prawdopodobnie pierwszej
w okresie reaktywacji Braci Zewnętrznych) 19 panów-braci z następujących duszpasterstw: Warszawa – 2, Bytom-Szombierki – 6, Poznań Rynek Wildecki – 4, Poznań – Krzyżowniki – 3, Gdańsk – 3, Kościerzyna – 1. Kolejny rok to 1981. Uczestniczyło 10 – ciu braci: Bytom – 4, Kościerzyna – 4 i Poznań – Rynek Wildecki – 2.

Podczas tych rekolekcji pierwsi braci złożyli na ręce ówczesnego moderatora BZ swoje przyrzeczenia. Byli to bracia z Bytomia – Szombierek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Złożyło ich wówczas przyrzeczenia 3–ch (tyle pozostało w archiwum egzemplarzy roty przyrzeczenia), a było to 6 września 1981 roku. Tym samym – prawnie Wspólnota została zawiązana. I właśnie od tej daty liczymy odrodzenie Braci Zewnętrznych.

„Chociaż nie było zorganizowanej instytucji braci świeckich – pisze O. Marian Traczyński w swoim opracowaniu z 1998 roku, ciągle trwał zamysł ich zorganizowania. Na poparcie tego stwierdzenia przytoczę kilka cytatów archiwalnych…. W 1858 roku w liście do ojca Kajsiewicza, pisze ojciec Semenenko: (rks 884, CRR) „Br. Karol (Rzychoń) proponuje ojcu, żeby należał do naszego domu: wytłumaczyłem, że ci bracia świeccy nie do posłuszeństwa są zobowiązani, ale z dobrej woli do rady, czyli raczej radzenia się. Zresztą Rzychoń zupełnie gotów do tego i już tylko pyta co robić! Powiedziałem mu, że to tak w przejeździe nie można rzeczy zakładać, ale że spodziewamy się, że tu na Śląsku przyślemy naszych naszych braci zakonników, to oni wtedy to urządzą”. (n.b. działo się to w Bytomiu rzeczywiście sprawdziły się słowa ojca Semenenki – w 1975 roku przybyli zmartwychwstańcy do Bytomia i tu w 1980 roku zorganizowali pierwszych w Polsce braci zewnętrznych"

Wspólnota Bytomska powoli się rozrastała. 17 kwietnia 1982 roku złożyło swoje przyrzeczenia kolejnych 6-ciu braci, następnie 18 września 1988 roku – 2 – ch. Potem – 16 września 1989 roku – 1, również 30 września 1995 – 1 i na koniec 25 września 1999 roku  2 – ch. Tym samym wspólnota liczyła 15 – tu Braci Zewnętrznych. Kiedy parafia NSPJ przeszła pod zarząd kapłanów diecezjalnych, Bracia Zewnętrzni przestali jako wspólnota istnieć. Część z nich zmarła, niektórzy opuścili wspólnotę, niektórzy wyjechali z kraju, a kilku ofiarnie pracuje w parafii. Ci co żyją nie bardzo mieli ochotę przejść do parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, gdzie zmartwychwstańcy posługują i spotykać się we wspólnocie Braci Zewnętrznych. Myślę, że nie było nawet takich rozmów na ten temat. Był z nami w kontakcie tylko jeden z braci mieszkający na co dzień w Gliwicach – ten, który jako pierwszy złożył swoje przyrzeczenia, że będzie „żył, pracował i służył Panu Bogu jako brat zewnętrzny w Zgromadzeniu Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Sytuacja się jednak zmieniła. Oto na zakończenie II serii (27-30.IX.2012)  rocznych rekolekcji dla BZ w Mszanie Górnej, jeden z braci z Bytomia złożył swoje przyrzeczenie i wziął na serio sobie do serca słowa, aby być świadkiem Zmartwychwstałego najprzód w swoim najbliższym środowisku. Wrócił do Bytomia, dołączył do jedynego brata Czesława, który był zawsze z nami w kontakcie i zaczął szukać i docierać do tych, którzy tworzyli kiedyś tę Wspólnotę.

Osobiście jestem przekonany, że jest to łaska jaką otrzymaliśmy świętując wówczas 30- lecie BZ.

Dzisiaj wspólnota bytomska liczy 6 BZ i kilku kandydatów, którzy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem przygotowali i przeżyli u siebie I RDS. Jak on przebiegał ? Zapraszamy na stronę www.bzcr.cba.pl – Galeria Krokowa

Ps. Ojcze Generale! W rocznicę wyboru na przełożonego generalnego modliliśmy się w Twojej intencji.
Ad multos annos – w dobrym zdrowiu i z Bożym błogosławieństwem dla dobra całej Zmartwychwstańczej Wspólnoty – duchownych i świeckich!    
(BZ)